Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü öğrencilerinin kullanabileceği 3 laboratuvar ve bir okul kitaplığı gerekmektedir. Eğitim öğretim için kuramsal eğitimlerde bilgisayar destekli sunu, animasyon ve film gösterimi için projeksiyon cihazı kullanılacaktır. Uygulamalar ise mankenler üzerinde yapılacaktır. Ayrıca hastanelerde, 1. basamak sağlık kuruluşlarında, itfaiyelerde, okullarda ve bakımevlerinde staj yaptırılacaktır.

Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü öğrencilerinin kullanabileceği üç laboratuvar ve bir okul kitaplığı bulunmaktadır. Sağlık Yüksekokulunda internet bağlantısı bulunmaktadır. Laboratuar uygulaması için 100 öğrenci kapasiteli 100 m²’lik bir laboratuar, mikrobiyoloji ve parazitoloji uygulamaları için 18 mikroskop bulunan bir laboratuvar ve bilgisayar uygulamaları için 60 kişilik uygulama salonu mevcuttur.

 Mesleki dersler için 100 öğrencinin oturmaları koşuluyla bir kuramsal derslik için 100 m² salon mevcuttur. Uygulamalar için 70 m² ve 50 m² olmak üzere uygulama salonları mevcuttur. Ayrıca 5 adet 25 m² olan öğretim üyesini ofisleri aynı mekânda bulunmaktadır.

Ayrıca üniversite genelinde 567 m² alana sahip olan toplam 6 adet bilgisayar salonu mevcuttur. Bu salonlarda internet bağlantılı ve Pentium tabanlı toplam 171 adet bilgisayar bulunmaktadır.  Salonların her birinde öğrenciler, 40 kişilik gruplar halinde birlikte çalışabileceklerdir.

Üniversitemizin 37 adet bilgisayar bulunan bilgisayar uygulamaları laboratuarı ve 49 bilgisayarlık yabancı dil uygulama laboratuvarı mevcuttur.  Üniversite kapsamında eğitim-öğretim için mevcut olan bilgisayar ekipmanları; yazıcılar, tarayıcılar, projeksiyon cihazları, otomatik perde, karartma perdesi, bilgisayar masa ve sandalyelerinden oluşmaktadır. Belirtilen bu ekipmanlar, bilgisayar eğitimi, branş derslere ait uygulamalar ve akademik çalışmalar için kullanılmaktadır. Önerilen programda belirtilen bilgisayar ekipmanlarının sayısının arttırılmasının yanı sıra; Microsoft Office, Anti Virüs Programları, XP İşletim Sistemi ve Web Tasarım Programları ile branş ders uygulamalarında kullanılmakta olan EPI-INFO, SPSS gibi yazılım programlarının alınması düşünülmektedir. Bölümümüz ile ilgili olarak üniversitemiz ve Yüksek Okulumuzun kütüphanesinde yaklaşık 200 adet kitap bulunmaktadır.